user_mobilelogo

Rusínska obec Topoľa (rodisko buditeľa Alexandra Duchnoviča) leží 11 km severozápadne od obce Ulič v Bukovských vrchoch. Obec leží v nadmorskej výške 393 m.n.m. Pred vypuknutím 1. sv. vojny v roku 1910 mala obec 504 obyvateľov. K obci sa vojnová línia priblížila na jar roku 1915 kedy sa ustálila na línii Kučalata - Ulička - Malý Bukovec. Vojnový cintorín sa nachádza pri drevenej cerkvi sv. Michala Archanjela.

Pridať komentár (0 Komentárov)

Rusínska obec Kolbasov leží v uličskej doline v Bukovských vrchoch v okrese Snina. Nadmorská výška obce je 312 m.n.m. Pred 1. sv. vojnou tu žilo 372 obyvateľov. Po obsadení obce Dara ruskými vojskami generála Lavra Kornilova sa strategickým bodom stalo sedlo Karcaba. Vojaci z Užockého priesmyku prepravovali úzkokoľajkou do Kolbasova a odtiaľ na Karcabu. Na jar 1915 sa front ustálil severne od obce na svahoch Malého Bukovca.

Pridať komentár (0 Komentárov)

Teraz už vysídlená rusínska obec Smolník sa nachádzala v doline Cirochy v Bukovských vrchoch(okres Snina). Ležala v nadmorskej výške 425 m.n.m. Pred vypuknutím 1. sv. vojny tu žilo 375 obyvateľov. Front sa k obci priblížil prvykrát v novembri 1914 a potom na jar roku 1915. Okrem vojnového cintorína nachádza sa tu i pamätník z prvej svetovej vojny – kamenný balvan s maďarskými textami, ktoré doň vyryl rakúsko-uhorský vojak v roku 1915.

Pridať komentár (0 Komentárov)