user_mobilelogo

Rusínska obec Kolbasov leží v uličskej doline v Bukovských vrchoch v okrese Snina. Nadmorská výška obce je 312 m.n.m. Pred 1. sv. vojnou tu žilo 372 obyvateľov. Po obsadení obce Dara ruskými vojskami generála Lavra Kornilova sa strategickým bodom stalo sedlo Karcaba. Vojaci z Užockého priesmyku prepravovali úzkokoľajkou do Kolbasova a odtiaľ na Karcabu. Na jar 1915 sa front ustálil severne od obce na svahoch Malého Bukovca.

kolbasov-poloniny-cintorin

Vojnový cintorín v Kolbasove sa nachádza na východnom okraji obecného cintorína. Miesto posledného odpočinku tu našlo 33 vojakov. V období zriadenia bol samostatným cintorínom o výmere 427 m² (26,46 x 16,14 m). Postupne splynul s obecným cintorínom.

 

kolbasov-poloniny-cintorin

Na cintoríne sa nachádza 33 vojnových hrobov a všetky sú jednotlivé. Známych podľa mien je 29 rakúsko-uhorských vojakov. Neznámi sú 4 vojaci, pravdepodobne taktiež rakúsko-uhorskí. Vojnový cintorín pravdepodobne vznikol v roku 1917. V čase 1. ČSR zabezpečovala dozor nad cintorínom Žandárska stanica v Uliči, o údržbu hrobov sa staral Alexander Popovič z Uliča. V súčasnosti je cintorín v správe Obecného úradu v Kolbasove. Cintorín je dodnes udržiavaný.

 

 

 

Zdroj: kvhbeskydy.sk/vojnovy-cintorin-z-prvej-svetovej-vojny-v-obci-kolbasov/

       beskydnik.eu