user_mobilelogo

domasa

Kto by nepoznal Domašu. V nedávnej minulosti patrila medzi top turistické destinácie počas horúceho leta a rovnakom známa je aj v rybárskom svete. Vodné dielo Veľká Domaša bolo vybudované v rokoch 1962 až 1967 na rieke Ondava v Ondavskej vrchovine. Severná časť nádrže patrí do Svidníckeho okresu (v minulosti do okresu Stropkov) a zbytok do okresu Vranov nad Topľou.

Pridať komentár (0 Komentárov)

Na krajnom východe Slovenska v okrese Snina sa nachádza najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu na Slovensku, ktorá ma ešte jedno prvenstvo. Je to najväčšia zásobáreň pitnej vody v celej strednej Európe. Je vybudovaná na hornom toku rieky Cirocha, v Bukovských vrchoch, ktoré sú súčasťou národného parku Poloniny. Nádrž bola vybudovaná v rokoch 1980 - 1988 a svojou vodou napája región východného Slovenska.

Pridať komentár (0 Komentárov)

Morské oko sa nachádza vo Vihorlatských vrchoch. Je to najväčšie jazero v tomto pohorí a tretie najväčšie na Slovensku. V minulosti sa nazývalo Veľké Vihorlatské jazero. Meno Morské oko jazero dostalo pravdepodobne podľa svojej modrej farby uprostred bukových pralesov a tvarom pripomína oko. Mnohí si možno myslia že jazero je ľadovcového pôvodu no nie je to pravda.

Pridať komentár (0 Komentárov)

Pri malej obci Beňatina, ktorá sa nachádza v okrese Sobrance pri ukrajinských hraniciach je bývalý lom, ktorý je zaplavený vodou. Tento lom je však výnimočný. Keď sa tu pred rokmi prestal ťažiť vápenec, spodná voda prerazila na povrch a tu vidíte výsledok. Je tu krištáľovo čistá voda ktorá svojou tyrkysovou farbou pripomína známe chorvátske Plitvické jazerá.

Pridať komentár (0 Komentárov)

Stužický prales je Národná prírodná rezervácia, ktorá predstavuje komplex prirodzených bukových a jedľovo-bukových pralesovitých porastov východných Karpát. Rozprestiera sa na ploche 615 ha na krajnom východe v okrese Snina na rozhraní Slovenska, Poľska a Ukrajiny v Národnom parku Poloniny - v Bukovských vrchoch v blízkosti najvýchodnejšej obce na Slovensku - Novej Sedlice.

Pridať komentár (0 Komentárov)