user_mobilelogo

Morské oko sa nachádza vo Vihorlatských vrchoch. Je to najväčšie jazero v tomto pohorí a tretie najväčšie na Slovensku. V minulosti sa nazývalo Veľké Vihorlatské jazero. Meno Morské oko jazero dostalo pravdepodobne podľa svojej modrej farby uprostred bukových pralesov a tvarom pripomína oko. Mnohí si možno myslia že jazero je ľadovcového pôvodu no nie je to pravda.

Jazero vzniklo v čase doznievania sopečnej činnosti. Mohutný zosuv z východného svahu Motrogonu (1 017,9 m.n.m.) a Jedlinky zahradili dolinu potoka a za vzniknutou bariérou vzniklo prírodné jazero. Jazero leží v katastri obce Zemplínske Hámre pod Sninským kameňom v nadmorskej výške 618 m.n.m. Maximálna dĺžka jazera je 750 m a šírka 312 m. Jazero dosahuje hĺbku až 25,1 m. Nachádza sa v chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a patrí do ochranného pásma Vihorlatského pralesa.

Neďaleko Morského oka západným smerom, v nadmorskej výške 727 m.n.m. leží druhé najzachovalejšie jazero vo Vihorlatských vrchoch – Malé Morské oko, v minulosti nazývané Malé Vihorlatské jazero.

morske_oko-vihorlat

Do jazera ústí 6 stálych prameňov a niekoľko periodických. Prebytočnú vodu z jazera odvádza potok Okna.

 

morske_oko-vihorlat

Na Morské oko vedú turistické chodníky z Remetských a Zemplínskych Hámrov.

 

morske_oko-vihorlat

V jazere je obrovské množstvo rýb (hlavne jalcov) ktoré vôbec nie sú plaché a len čakajú kým im turisti hodia kúsok chleba.

 

morske_oko-vihorlat

Plocha jazera je asi 7 ha.

 

morske_oko-vihorlat

Do roku 1945 patrilo Morské oko a jeho okolie grófke Gladys Vanderbilt-Széchenyi, ktorá dala v roku 1924 vybudovať pri jazere malý kaštielik. Neskôr slúžil ako poľovnícka chata.

 

 

 

morske_oko-vihorlat

Morské oko je prírodná zvláštnosť ktorú môžte obdivovať ak si spravíte výlet na krajný východ Slovenska. V jeho tmavomodrých vodách žije niekoľko druhov rýb a iných živočíchov.

 

 

Ak prídete autom smerom od Remetských Hámrov, môžte zaparkovať na záchytnom parkovisku Krivec nad obcou a k jazeru je to iba 15 minút po ceste (modrá značka). Ak sa rozhodnete putovať ďalej na Morské oko, zavedie vás tam modrá turistická značka a výstup trvá asi 1 hodinu a 35min.

 

 

 

 

Zdroj: sk.wikipedia.org/wiki/Morské_oko_(jazero)

         beskydnik.eu