user_mobilelogo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malebná rusínska obec Runina sa nachádza v okrese Snina priamo pod hlavným hrebeňom Bukovských vrchov v Runinskej kotline v NP Poloniny. Táto počtom obyvateľov maličká obec leží v nadmorskej výške 560 m n.m. Je najvyššie položenou obcou okresu Snina. Vďaka jej izolovanosti je tu nočná obloha nádherná.

Obec patrí taktiež do Parku tmavej oblohy Poloniny.

runina-poloniny

Nápis Runina v azbuke keďže väčšina obyvateľov sa hlási k rusínskej národnosti.

 

runina-poloniny

Dominantou obce je miestny pravoslávny chrám (cerkov) Ochrany presvätej Bohorodičky.

 

 

runina-poloniny-durkovec

Ak pôjdete na koniec obce smerom na sever, napojíte sa na zelenú turistickú značku, ktorá vás dovedie až na Sedlo pod Ďurkovcom. Skôr ako tam dorazíte naskytne sa vám takýto pohľad na túto malebnú dedinku, ktorú necháte za chrbtom.

 

 

runina-poloniny

Blížime sa k prvému smerovníku Pšeničište rázcestie (700 m n.m.). Ešte zopár krokov a sme tam.

 

runina-tri_studnicky-poloniny

A sme pri ňom. Vydáme sa preskúmať Tri studničky, miesto s liečivou vodou a kde sa podľa svedectiev zjavila Panna Mária.

 

Stalo sa to v roku 1927..

 

runina-tri_studnicky-poloniny
Od Troch studničiek sa vrátime na rázcestie a pokračujeme zelenou značkou smerom na Sedlo pod Ďurkovcom (1120 m n.m.). Odtiaľ sa nám naskytne úžasný výhľad smerom na Runinu. V pozadí masív Malého Bukovca.

 

runina-poloniny-durkovec

Pokračujeme po červenej značke smerom na Riabu skalu. Pri pohľade späť na sedlo môžme obdivovať nádherné horské lúky - poloniny. U nás su najmenšie. Omnoho väčšie sa nachádzajú u našich susedov v Poľsku - Bieszczady alebo na Zakarpatí (bývalá Podkarpatská Rus) na Ukrajine.

 

runina-riaba_skala-poloniny

Riaba (Jarabá) skala (1167 m n.m.). Z drevenej vyhliadky je nádherný panoramatický výhľad na bukové pralesy a masív Veľkého Bukovca. Takýto pohľad sa vám nenaskytne nikde na Slovensku.

 

runina-poloniny

Pri prechode hrebeňom môžte na poľskej strane vidieť masív Poloniny Wetlinskej, ale o nej niekedy nabudúce.

 

Kto chce zažiť romantiku a nemá rád hory plné turistov mal by istotne navštíviť Bukovské vrchy. Zakvitnuté poloninské lúky, bukové pralesy, zubry, vlky, medvede, ľudoprázdne hory, Rusíni, drevené cerkvi. To všetko a ešte aj omnoho viac čaká na každého kto sa odhodlá sem prísť.

 

 

beskydnik.eu