user_mobilelogo

Dnešná túra nás zavedie do Livovskej Huty, malej rusínskej dedinky učupenej v srdci pohoria Čergov, vzdialenej asi 29 km od okresného mesta Bardejov. Obec leží v nadmorskej výške 660 m.n.m. a je obklopená lesmi. Odtiaľ podnikneme jednu z najkrajších túr. Našu trasu začneme napojením sa na žltú turistickú značku. Pokračujeme za cerkvou pozdĺž Krížovského potoka lesom smerom nahor.

Trasa je pomerne krátka no kým sa dostaneme na hrebeň tak sa poriadne zadýchame. Tesne pod hrebeňom vstupujeme do národnej prírodnej rezervácie - Čergovský Minčol, s rozlohou 171 ha. Rezervácia bola vyhlásená na ochranu typickej horskej karpatskej kveteny so zastúpením východokarpatských prvkov a lesných spoločenstiev najvyšších polôh Čergova, dôležitej z vedeckovýskumného, náučného a kultúrno-výchovného hľadiska. Horské lúky boli vytvorené ľudskou činnosťou. Zvyšok rezervácie tvoria lesy. Na Lazoch sa napojíme na modrú značku, ktorá nás zavedie až na vrchol celého čergovského pohoria - Minčol (1157 m.n.m.).

livovska_huta-cergov

Vychádzame z obce a mierime do divočiny.

 

cergov

Informačná tabuľa s dôležitými informáciami o čergovskom pohorí.

 

cergov

 

cergov

Po riadnom stúpaní sa nám začínajú odkrývať výhľady na okolité čergovské kopce.

 

cergov

Na svahoch vidieť prerezávky.

 

Zabudnutý bývalý štátny znak ČSSR.

 

lazy-cergov

Vrch Lazy (1080 m.n.m) - otvárajú sa nám krásne výhľady do okolitej krajiny. Na Minčol je to ešte nejakých 25 minút pohodovej chôdze.

 

cergov

Horské lúky pripomínajú Poloniny. Boli vytvorené ľudskou činnosťou a využívali sa ako pasienky a taktiež sa kosili. Rastie tu kopec čučoriedok a rôznych tráv.

 

 

 

cergov

Na východných svahoch pramení rieka Topľa. Potoky a riečky na západnej strane tvoria prítoky Torysy.

 

cergov

Nádherné výhľady. Za pekného počasia je taktiež veľmi dobre vidieť Tatry.

 

cergov

 

cergov

Svahy Čergova sú porastené zmiešanými lesmi s prevahou listnatých stromov. Prevažuje buk, javor, hrab. Z ihličnatých stromov je to smrek.

 

cergov

 

cergov

Príroda je nádherná a plná zvery.

cergov

 

mincol-cergov

Na vrchole je umiestnený pylón s erbami Bardejova, Starej Ľubovne a Prešova. Tieto erby tam boli umiestnené v roku 1979 počas XXVI zrazu turistov v Lipanoch.

 

Vedľa pylónu je umiestený smerovník s vrcholovou knihou.

 

mincol-cergov

Názov vrchu Minčol pochádza z čias valašskej kolonizácie. Znamená kopec, vrchol.

 

mincol-cergov

 

Výstup z Livovskej Huty je strmý ale celkom krátky. Keď sa dostanete na hrebeň, potom je to už pohodová prechádzka uprostred nádhernej prírody. Kto má rád ľudoprázdne hory a nevadia mu menšie nadmorské výšky, určite si Čergov užije a zamiluje.

 

 

 

Zdroj: sk.wikipedia.org/wiki/Čergov_(pohorie)

        sk.wikipedia.org/wiki/Livovská_Huta

       cergov.sk

       beskydnik.eu