user_mobilelogo

Dnešné putovanie nás zavedie do najvýchodnejšej obce na Slovensku - Novej Sedlice. Táto malebná rusínska obec leží v nadmorskej výške 421 m.n.m. Katastrálne územie obce leží v Národnom parku Poloniny. Súčasťou územia je aj Národná prírodná rezervácia Stužica. Je to horská pralesovitá rezervácia. Územie obce patrí do východokarpatskej kveteny, kde prevládajú východokarpatké rastlinné druhy.

Žijú tu všetky veľké šelmy a sporadicky sem z Bieszczad z Poľska prebieha zubor a los. Náš cieľ leží o niekoľko kilometrov severne. Z Novej Sedlice sa po červenej značke sa vydáme na Kremenec (1208 m.n.m) - najvyšší vrchol slovenskej časti Bukovských vrchov. Samotný najvyšší bod celých Bukovských vrchov leží asi 150 m východne na území terajšej Ukrajiny. Týči sa do výšky 1221 m.n.m.). Na Kremenci sa nachádza žulový stĺp označujúci trojmedzie v troch jazykoch, kde sa stretávajú hranice troch štátov.

slovenské a ukrajinské bukové pralesy sú zapísané do svetového dedičstva UNESCO od roku 2007

 

stuzica-poloniny-kremenec

turistická značka prechádza cez NP rezerváciu Stužica, kde môžeme obdivovať nádherné pralesy, ktoré si žijú svojim životom bez zásahu človeka už mnoho storočí

 

stuzica-poloniny-kremenec

Túra na Kremenec je vcelku náročná. Z Temného vrška (838 m.n.m) musíme zostúpiť dole k Stužickej rieke, kde stratíme výsku a potom postupujeme opäť hore do kopca.

 

stuzica-poloniny-kremenec

prales

 

kremenec-poloniny

 

poloniny-kremenec

Stužická rieka

poloniny-kremenec

 

kremenec-poloniny

posledných pár sto metrov po hraničnej čiara dáva poriadne zabrať

 

kremenec-poloniny

konečne na vrchole

 

kremenec-poloniny

 

kremenec-poloniny

 

kamenna_luka-kremenec-poloniny

Kúsok od Kremenca sa nachádza Kamenná lúka (1201 m.n.m), ktorá je posiata čučoriedkami a skalami a  poskytne nám výhľady na Kremenec, Veľkú (1307 m.n.m) a Malú Rawku (1272 m.n.m) v Poľsku a na hrebeň smerom na západ k Čierťaži (1071 m.n.m).

 

kremenec-poloniny

bolo tesne pred dažďom no výhľad napriek tomu krásny

 

gladys-ciertaz-poloniny-kremenec

pred vrchom Čierťaž prichádzame k pomníku mladého poručíka Petra Andrejeviča Gladyša, ktorý zahynul ako 20 ročný počas 2.sv. vojny

 

ciertaz-poloniny

z Čierťaže (1071 m.n.m) sa po zelenej značke vraciame späť do Novej Sedlice

 

Ak sa rozhodnete pre túto trasu tak berte do úvahy jej náročnosť a taktiež čas, ktorý je potrebný na jej zdolanie. Nie je to krátka túra, takže odporúčam ísť ráno, aby ste sa stihli vrátiť včas. Príroda počas celej túry je nádherná. Kým pri výstupe na vrchol prevláda prechádzka lesom tak na Kamennej lúke si užijete nádherné výhľady.

 

 

 

 

 

Zdroj: sk.wikipedia.org/wiki/Kremenec_(vrch_v_Bukovských_vrchoch)

        obecnovasedlica.sk/-turistika-a-sport

        beskydnik.eu