user_mobilelogo

Zhruba 3 kilometre na sever po ceste od bývalého JASu v Bardejove smerom na Svidník sa nachádzajú Bardejovské kúpele. O nich si povieme inokedy no naša dnešná exkurzia bude smerovať do Múzea ľudovej architektúry. Skanzen bol sprístupnený v roku 1965 a je najstarším skanzenom na Slovensku.

Organizačne patrí pod Šarišské múzeum v Bardejove. Je umiestnený do krásneho prírodného prostredia obkolesený horami a lesmi. Sú v ňom umiestnené zbierky ľudovej architektúry slovenského a rusínskeho etnika z obdobia 19. a 20. storočia. Návštevník má pocit že sa preniesol v čase...

 

 skanzen-bardejovske_kupele

Drevené "chyže" a ploty len umocňujú jedinečnú atmosféru v skanzene.

 

skanzen-bardejovske_kupele

Každý správny gazda musel mať aj stodolu.

 

skanzen-bardejovske_kupele

Vo vnútri to väčšinou vyzeralo takto. Nesmeli chýbať sväté obrázky a kríž.

 

skanzen-bardejovske_kupele

Podlaha bola väčšinou hlinená alebo z drevených dosák "dyle"

 

skanzen-bardejovske_kupele-mikulasova

Do skanzenu bol prevezený aj drevený gréckokatolícky chrám (cerkov) z neďalekej obce Mikulášová. Postavený bol v roku 1730 a je zasvätený Ochrane presvätej Bohorodičky. V chráme sa každú nedeľu konajú liturgie.

 

skanzen-bardejovske_kupele

Okolie chrámu je naozaj nádherné.

 

skanzen-bardejovske_kupele-zboj

Táto drevená cerkov pôvodne stála v obci Zboj (okr.Snina) no v roku 1967 bola rozobratá a prenesená do skanzenu v Bardejovských kúpeľoch. Chrám bol postavený v roku 1775 a je zasvätený svätému Mikulášovi.

 

skanzen-bardejovske_kupele-zboj

Ku chrámu sa vchádza cez drevenú bráničku.

 

Ikonostas z chrámu sv. Mikuláša.

 

skanzen-bardejovske_kupele

Andrejevský kríž na omietnutej drevenici.

 

Ak budete mať niekedy cestu do Bardejova alebo budete blízko, určite zavítajte aj do Bardejovských kúpeľov kde si môžte aktívne oddýchnuť v tomto nádhernom skanzene.

 

 

beskydnik.eu