user_mobilelogo

Približne 5km od Bardejova smerom na Svidník mimo hlavnej cesty ležia Bardejovské kúpele. Na históriu bohaté kúpele ležia v nádhernom lesnom prostredí pod masívom Stebníckej Magury (900 m.n.m). Vzniku kúpeľov predchádzalo objavenie prírodných minerálnych vôd, ktoré tu vyvierali. Sú to alkalicko-slané, železnaté kyselky. V centrálnej parkovej časti kúpeľov vyviera šesť prameňov minerálnych vôd.

Voda prameňov “Hlavný”, “Lekársky” a “Herkules” je hydrouhličitanovo-chloridová, sodná, železnatá, uhličitá, hypotonická, studená. Voda prameňa “Alžbeta” je hydrouhličitanovo-chloridová, sódno-vápenatá, železnatá, uhličitá, hypotonická, studená.

Prvá zmienka o kúpeľoch pochádza z roku 1247 v listine kráľa Belu IV. V 18. storočí mali kúpele už svoje kúpeľné objekty s vaňami. Spočiatku ich navštevovala poľská šľachta, no neskôr taktiež domáca uhorská. Kúpele boli veľmi známe svojimi liečivými prameňmi. Začiatkom 19. storočia už patrili medzi najvyhľadávanejšie v Uhorsku. Kúpele navštívili cisár Jozef II, Mária Lujza - neskoršia manželka cisára Napoleóna, a ruský cár Alexander I. Hostia boli ubytovaní v hotely a taktiež tu mala šľachta svoje domy a vily. Návštevnosť v polovici 19. storočia bola takmer 1000 rodín ročne. Koncom 19. storočia mali kúpele ubytovaciu kapacitu 1200 izieb s návštevnosťou takmer 4000 hostí ročne.

Roku 1895 sa tu liečila cisárovná Alžbeta Bavorská (Sisi), manželka Františka Jozefa I., ktorej pobyt pripomína socha pred liečebným domom z roku 1903. Návštevnosť kúpeľov vzrástla po tom, čo sa vybudovala železničná trať z Prešova do Bardejova. Liečebné procedúry a služby sa zdokonaľovali. Do rozvoja kúpeľov negatívne zasiahla 1. a 2. sv. vojny. V tom čase kúpele upadali. Po 2. sv. vojne sa kúpele začali postupne vzmáhať.

 

fotografia z roku 1885

 

 

Nádherná kolonáda, ktorá sa žiaľ nezachovala. Fotografia z roku 1908.

 

 

 

 

 

 

 

Pri prameňoch v pozadí kostol Povýšenia sv. kríža zo začiatku 19. storočia

 

 

 

Hotel Astória

 

 

V tieni kolonády. V sparnom lete sú tu úžasné prechádzky.

 

 

V tomto amfiteátri pri kolonáde sa konajú koncerty.

 

 

Príjemné kultúrne spestrenie kúpeľného dňa.

 

 

V kúpeľoch sa nachádza taktiež skanzen ktorý prezentuje materiálnu kultúru Rusínov a Slovákov - Šarišanov.

 

 

bardejovske_kupele

Lávka priateľstva - jedna z najdlhších drevených lávok na Slovensku.

 

 

Pamätník, ktorý dal postaviť ruský krúžok v Košíc v roku 1932 na počesť padlých ruských vojakov.

 

 

bardejovske_kupele-dukla

Slávny hotel Dukla (v minulosti Sczéchenyi, neskôr Slávia), postavený v roku 1895 v historizujúcom štýle.

 

 

bardejovske_kupele-alzbeta

Hotel Alžbeta. Pred hotelom stojí socha Sisi.

 

 

Hlavný a lekársky prameň.

 

Bardejovské kúpele sú takou malou perlou severovýchodu. Ak budete mať cestu do tohto kraja, určite sa zastavte a vychutnajte si prechádzky po miestach kde sa prechádzala cisárovna Sisi. Možno budete mať pocit že sa tu na mnohých miestach zastavil čas, no myslím že každý tu nájde to svoje. Či už je to história, krásna príroda alebo liečivé minerálne pramene.

 

 

 

 

 

 

Zdroj: sk.wikipedia.org/wiki/Bardejovské_Kúpele

         huszadikszazad.hu/1908-december/gazdasag/a-bartfai-gyogyfurdo-rt-megvalik-berleti-jogatol

         flickr.com/photos/23912178@N08/9468377905

         wikiwand.com/hu/Bártfafürdő

         beskydnik.eu