user_mobilelogo

 

Nad mestom Stará Ľubovňa v srdci horného Spiša sa týči hrad, ktorý sa v minulosti nazýval aj castrum Liblou. V súčasnosti je čiastočne rekonštruovaný a vypína sa na vápencovom kopci nad mestom v nadmorskej výške 548 m.n.m. zo zadnej severnej strany obklopený Ľubovnianskou vrchovinou.

Podľa dostupných údajov bol hrad postavený v druhej polovici 13. až začiatkom 14. storočia. Bol to strážny hrad ktorý mal strážiť obchodné cesty do Poľska. Hrad patril Omodejovcom a po ich porážke Karolom Róbertom (rok 1312) sa stal hrad majetkom Drugethovcov (rok 1323). V roku 1412 sa hrad spolu so 16. spišskými mestami dostal do poľského zálohu. Tu potom sídlili poľskí starostovia ktorí spravovali zálohované mestá a obce. K najznámejším starostom patrili príslušníci poľských šľachtických rodov – Kmitovci a Lubomirskí. V čase, keď hrad spravovali Poliaci, ho svojou návštevou poctili panovníci: Vladislav II. Jagelovský, Ján Albert, Ján Kazimír a Ján III. Sobiesky. V rokoch 1655 – 1661 tu boli uchovávané poľské korunovačné klenoty. Hrad bol niekoľkokrát prestavovaný. V roku 1553 ho postihol veľký požiar. Za panovania Márie Terézie v roku 1772 sa ukončila poľská správa nad časťou Spiša a tak hrad stratil svoje významné postavenie. Začiatkom 19. storočia sa dostáva do rúk uhorského šľachtica Juraja Felixa Raisza, od roku 1883 sa stal majetkom poľského šľachtického rodu Zamoyských. Posledným súkromným majiteľom hradu (do roku 1945) bol gróf Ján Zamoyský, ktorého manželka Izabela de Bourbon pochádzala zo španielskeho kráľovského rodu. V roku 1971 sa na zrade začal archeologický a architektonický prieskum, ktorý trvá až dodnes.

stara_lubovna-hrad

pohľad na hrad z areálu skanzenu, ktorý sa nachádza pod hradom

 

stara_lubovna-hrad

cesta k radu vedie mierne do kopca

 

stara_lubovna-hrad

správcom hradu je Ľubovnianské múzeum v Starej Ľubovni

 

stara_lubovna-hrad-lubovniansky

nachádza sa tu historická expozícia, expozícia dobového nábytku a chladných zbraní a expozícia popisujúca život a rodokmeň posledných majiteľov hradu – rodu Zamoyských

 

stara_lubovna-hrad

pohľad na kruhovú vežu - najstaršiu časť hradu

 

stara_lubovna-hrad

nádherné kachle

 

stara_lubovna-hrad

zachovaný dobový nábytok dotvára atmosféru

 

stara_lubovna-hrad

 

stara_lubovna-hrad

z hradu je výborný výhľad na obec Chmeľnicu a mesto

 

stara_lubovna-hrad

pohľad na Ľubovnianskú vrchovinu

 

stara-lubovna-hrad

expozícia varenia piva

 

moric-benovsky-stara-lubovna-hrad

asi 10 mesiacov bol na hrade väznený Móric Beňovský

 

replika poľských korunovačných klenotov

 

okolo prístupovej cesty k hradu bola vysadená Pagaštanová alej - 23 stromov Pagaštana konského

 

Ak plánujete návštevu hradu, určite nevynechajte aj skanzen ktorý sa nachádza hneď pod hradom. Hrad sa nachádza na Zámockej ulici, takže tí v Vás ktorí prídu autom môžu pohodlne zaparkovať na parkovisku pod hradom. Z parkoviska je to do skanzenu a na hrad iba pár minút mierne do kopca.  

 

 

 

 

zdroj: staralubovna.sk/lubovniansky-hrad/

        sk.wikipedia.org/wiki/Ľubovniansky_hrad

        beskydnik.eu